Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto stosować szampon dziegciowy?

Dlaczego warto stosować szampon dziegciowy?

Szampon dziegciowy powstaje przy wykorzystaniu dziegciu, czyli produktu stanowiącego efekt suchej destylacji drewna i kory od różnych gatunków drzew. Dziegieć od wielu wieków znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Szczególnie polecany jest w przypadku problemów skórnych. Łagodzi zmiany łuszczycowe. Przedstawiamy, kto i jak powinien używać szampon dziegciowy, a także dlaczego powinien być stosowany przez osoby zmagające się z łuszczycą. 

Szampon dziegciowy

Kto powinien stosować szampon dziegciowy?

Choć dziegieć nie posiada przekonującego zapachu, to w rzeczywistości jest pomocny w walce z bardzo dużą ilością różnych problemów skórnych. Polecany jest w przypadku osób zmagających się z: świerzbem, grzybicą skóry, egzemą i łuszczyną. Ponadto jest pomocny w przypadku, gdy na skórze głowy występują ropiejące rany i siniaki, odparzenia, odmrożenia, odleżyny. Zalecany jest także w przypadku swędzenia skóry i przy zaobserwowaniu wysypki skórnej na skórze głowy. 

 

Jakie właściwości posiada szampon dziegciowy?

Właściwości dziegciu uzależnione są od gatunku drzewa, z którego został pozyskany. Najpopularniejszy jest dziegieć brzozowy, ale na rynku występuje również sosnowy, jałowcowy, świerkowy, jodłowy. Dziegieć posiada bardzo silne działanie, dlatego kosmetyki dziegciowe powinny być każdorazowo stosowane zgodnie z zaleceniem. 

Dziegieć posiada właściwości bakteriobójcze, gojące, a także wygładzające i wzmacniające kondycję skóry. Regularnie stosowany umożliwia przeprowadzenie detoksykacji skóry, zamyka rozszerzone pory. Wykazuje również działanie przeciwświądowe. Udowodnione zostały także właściwości keratolityczne i keratoplastyczne, co umożliwia zmiękczenie i rozpulchnienie martwego naskórka, a także wspomaga procesy usuwania obumarłych warstw naskórka. Znajduje zastosowanie jako alternatywa dla sterydów. 

Dlaczego szampon dziegciowy pomaga na łuszczycę i egzemę?

Szampon dziegciowy jest jednym z kluczowych produktów stosowanych przez osoby zmagające się z łuszczycą lub egzemy. Jego działanie jest wielotorowe, co w konsekwencji doprowadza do łagodzenia zmian łuszczycowych czy egzemy. Szampon dziegciowy pomaga w zwalczeniu następujących kwestii:

  • nadmierne łuszczenie skóry – szampon dziegciowy posiada właściwości antymitotyczne, czyli substancje w nim zawarte umożliwiają wyhamowanie procesów opierających się na podziale komórkowym. Równolegle spowalniany jest proces rogowacenia i patologicznego łuszczenia martwego naskórka. Dodatkowo dziegieć rzutuje na przebieg molekularnych mechanizmów korygujących zaburzenia naskórkowe (naskórek przestaje narastać). Ponadto dziegieć wpływa na uwrażliwienie skóry na działanie promieniowania UV, co pozwala również zwalczyć problem. 
  • stan zapalny – działanie dziegciu umożliwia także wygłuszenie nieodpowiedniej reakcji komórek naskórka na cytokiny, czyli czynniki prozapalne, które występują w organizmie. Nadmierna reakcja jest bardzo charakterystyczna przy łuszczycy. Stosowanie szamponu dziegciowego pozwala zapobiec rozwojowi stanów zapalnych i złagodzić już istniejące. 
  • wtórne zakażenie bakteryjne – w szamponie dziegciowym występują bardzo licznie krezole, czyli substancje o właściwościach odkażających. W konsekwencji drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby) posiadają utrudnione pokonywanie bariery naskórka. Dodatkowo szampon dziegciowy przyczynia się do odbudowy tej bariery. 
  • świąd – w składzie dziegciu można wyróżnić także parafinę i paracetamol, dlaczego osoby stosujące szampon z dziegciu dostrzegają u siebie złagodzenie świądu i bólu. Poprawia się codzienny komfort. Przestaje być odczuwalna potrzeba nieustannego drapania skóry głowy, dlatego nie dochodzi do dodatkowego łuszczenia skóry. 

Kluczowe jest jego regularne stosowanie, aby móc dostrzec znaczącą poprawę stanu skóry głowy. Ze względu na obecność innych substancji pielęgnujących ułatwia zapanowanie nad włosami. 

Stosowanie szamponu dziegciowego

Stosowanie szamponu dziegciowego powinno każdorazowo przebiegać zgodnie z zaleceniem producenta. Nanoszony powinien być na wcześniej namoczoną skórę głowy. Preparat należy delikatnie wcierać opuszkami palców, aż do uzyskania piany. Można pozostawić go na 3-5 minut na skórze głowy, a następnie bardzo obficie spłukać go wodą. Rekomendowane jest wysuszenie włosów suszarką, aby zniwelować zapach dziegciu.