Skip to content Skip to footer

Jak są robione świece zapachowe?

Jak są robione świece zapachowe?

Świece sojowe, wosk sojowy, świece zapachowe

Świeca to przedmiot, który możemy znaleźć w każdym domu. Używamy ich często, gdy chcemy aby w naszym domu zapanowała niecodzienna, tajemnicza atmosfera. Również znane jest nam wykorzystanie świec przy kolacji, wtedy dodają one romantyzmu. Znane i wykorzystywane od pokoleń, w różnych sytuacjach, nawet do masażu. Ostatnimi czasy, gdy dla ludzi coraz większe znaczenie ma ekologia, prym wiodą świece sojowe, które są wegańskie. Wosk sojowy stanowi dobrą alternatywę dla wosku pszczelego. Dodatkowo jest o wiele tańszy.

Jak są robione świece sojowe?

Co jest najlepszym motywatorem człowieka? To gdy czegoś pragnie i nie może kupić tego w sklepie. Marzysz o świecy o oryginalnym zapachu, a nigdzie nie możesz jej znaleźć? A może Twoim marzeniem jest świeca o niebotycznych rozmiarach? Proponuję zrobić ją samodzielnie! Jest to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego czasu, a dodatkowo nauka nowej czynności. Do przygotowania świecy potrzebujemy wosku i olejku eterycznego o wybranym przez nas zapachu. Olejek powinien być naturalny, nie powinniśmy stosować zamienników w postaci olejków zapachowych lub specjalnych olejków do świec. Ich skład nie jest naturalny i popsuje jakość naszej świecy. Olejki eteryczne mają pozytywny wpływ na organizm, łagodzą ból, udrażniają drogi oddechowe w przeziębieniu, a także pomagają w odprężeniu umysłu. Latem natomiast pomogą w pozbyciu się insektów z domu takich jak muchy i komary. Czego potrzebujemy do przygotowania świecy? Wosku, olejku, drewnianego lub bawełnianego knota z podstawką, pojemnika do podgrzania wosku i naczynia, do którego przelejemy wosk. Pierwszym krokiem jest podgrzanie wosku w kąpieli wodnej. Wkładamy pojemnik z woskiem do garnka z wodą i czekamy na jego rozpuszczenie. Wodę gotujemy na wolnym gazie. Ważne jest, aby nie podgrzewać wosku w większej temperaturze niż 60 stopni Celsjusza. W innym przypadku nasza świeca może palić się jak pochodnia i nie będzie miała pięknego, spokojnego płomienia. Gdy wosk się rozpuści i osiągnie temperaturę 40 stopni Celsjusza, możemy dodać olejek eteryczny. Tu trzeba uważać, ponieważ jeśli nie chcemy zrobić zbyt intensywnego zapachu, który będzie duszący, powinniśmy nie wlewać dużej ilości olejku. Zaleca się, żeby ilość olejku w świecy wynosiła 10 procent masy świecy. Gdy odmierzymy odpowiednią ilość, wlewamy olejek eteryczny do wosku sojowego i dokładnie mieszamy. Następnie moczymy główkę knota w wosku i przyklejamy ją do spodu naczynia, w którym chcemy zrobić świece. Takim naczyniem może być na przykład słoik. Czekamy na zastygnięcie wosku na knocie. Teraz najważniejszy moment – przelewamy wosk do słoika. W tym momencie wosk musi być lekko mętny – jest to znak, że zaczyna zastygać. Dzięki takiej konsystencji nie odklei knota. Następnie musimy usztywnić knot. Możemy użyć do tego patyczków, spinaczy lub tego, co mamy w domu. Świeca powinna zastygać w pokojowej temperaturze. W celu ozdoby możemy posypać jej wierzch skórką pomarańczy, płatkami kwiatów lub czym tylko chcemy. Po upływie doby, gdy wosk dobrze zwiąże się z olejkiem eterycznym i wystygnie, świeca jest gotowa do użytku.

Jakie zapachy można zrobić?

Jeśli myślisz o tym, jaki są ograniczenia, powiem jedno – Twoja wyobraźnia jest jedynym. Możesz zrobić dowolny zapach, świeca zapachowa ma wyrażać Twoją osobowość, ma pasować do Ciebie lub osoby, dla której będzie przeznaczona. Możesz wybierać dowolne olejki eteryczne, łączyć je ze sobą i mieszać. Pamiętaj, tylko żeby nie przesadzić. Zbyt intensywny zapach może odebrać cały urok.

Świeca palo santo

Jak używać świec sojowych?

Świece sojowe wymagają specjalnego traktowania. Często zdarza się tak, że nie są wypalane w całości, wosk spala się tylko na środku lub gasną samoistnie. Pierwsza zasada i najważniejsza – paląc świecę po raz pierwszy, poczekajmy na rozpuszczenie wosku na całej powierzchni. Podczas kolejnego zapalenia wosk będzie roztapiał się tylko do tego ograniczenia, w którym zatrzymał się po raz pierwszy. W celu zatrzymania zapachu nie palmy jej dłużej niż cztery godziny, a knot przed zapaleniem powinien mieć długość ok. 0,5 cm – wtedy nie będzie się kruszył, a płomień będzie równy.