Piękne i gładkie pukle włosów kojarzą się najczęściej z efektem tuż po wyjściu od fryzjera. Niestety, po kilku dniach, a może nawet jeszcze szybciej włosy powracają do swojego pierwotnego stanu. Wszystko za sprawą tego, że aby cieszyć się pięknymi włosami przez cały czas, należy wdrożyć do swojej codzienności świadomą ich pielęgnację. Okazuje się, że taka pielęgnacja wcale nie musi być kosztowna, a jednym z jej elementów jest olejowanie włosów.
Olejowanie włosów – korzyści
Oczywiście, jak w przypadku każdego zabiegu, który serwujemy naszym włosom, czy też skórze, najbardziej spektakularne efekty przynosi regularność. Dlatego też, chcąc maksymalnie skorzystać z dobroczynnych właściwości olejowania, warto wykonywać zabieg przynajmniej raz w tygodniu. Częstotliwość ta może być różna i dostosowana do indywidualnych potrzeb włosów. Oleje są bogate w witaminy i minerały, dlatego też stosując je na włosy mamy możliwość dogłębnego ich odżywienia. Olej tworzy na włosach niejako warstwę ochronną, dzięki czemu włosy są gładkie, bardziej sprężyste i dużo lepiej się rozczesują. Regularne olejowanie włosów minimalizuje efekty niewłaściwej pielęgnacji, przywracając je do ich naturalnego stanu.
Jaki olej do olejowania włosów?
Ze względu na różne właściwości konkretnych olejów i różne potrzeby włosów, przed przystąpieniem do zabiegu należy zastanowić się, który olej będzie najbardziej odpowiedni. W tym celu warto zrobić test na porowatość włosa, gdyż jest to wskazówką co do tego, jaki olej będzie pomocny.
- włosy niskoporowate – oleje nasycone (olej kokosowy, olej rycynowy, olej palmowy, olej babassu; masło tucuma, masło kakaowe, masło shea, masło mango)
- włosy średnioporowate – oleje jednonienasycone (oliwa z oliwek, olej z awokado, olej arganowy, olej ryżowy, olej macadamia, olej rzepakowy, olej arachidowy, olej z pestek dyni, olej rokitnikowy)
- włosy wysokoporowate – oleje wielonienasycone (olej lniany, olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, olej z pestek winogron, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki)
Olejowanie włosów – metody
Decydując się na olejowanie włosów można wybrać konkretną metodę takiej pielęgnacji, która będzie odpowiadała potrzebom włosów oraz indywidualnym preferencjom. Cechą wspólną każdej metody jest znalezienie odpowiedniej ilości czasu. Na początku olejowania, warto pozostawiać olej na włosach przez około pół godziny, a następnie, w razie potrzeb można ten czas wydłużać.
Olejowanie włosów na sucho
Przed olejowaniem należy dokładnie rozczesać włosy, a następnie nakładać olej pasmo po paśmie, bez wcześniejszego przygotowania. Najlepiej olejować kilkudniowe włosy, wówczas olej nieco lepiej się rozprowadza, a wykonywanie tej czynności przed myciem jest korzystniejsze, gdyż jak wiadomo, na końcowym etapie tego zabiegu należy umyć włosy.
Olejowanie włosów na podkład
Włosy można olejować na podkład, który dodatkowo przyniesie korzyści włosom.
Olejowanie na hydrolat
Hydrolat ma za zadanie nawilżyć włosy, a olejowanie pomoże to nawilżenie na włosach zatrzymać. Można zaopatrzyć się w gotowy hydrolat, bądź sporządzić domową mieszankę dodając do wody odrobinę cukru lub miodu. Taką miksturę można przelać do atomizera i spryskać włosy przed olejowaniem lub nałożyć ją dłońmi. Po zakończeniu tej czynności można przejść do nakładania oleju.
Olejowanie na żel
Żel, podobnie jak hydrolat ma za zadanie nawilżyć włosy. Można tutaj wykorzystać żel aloesowy, bambusowy, bądź też przygotować mieszankę z siemienia lnianego. Nasionka należy zalać gorącą wodą i pozostawić do momentu, w którym widoczna będzie żelowa konsystencja. Następnie, należy przecedzić całość, pozbywając się nasion, nałożyć żel partiami na włosy, a po zakończeniu czynności rozpocząć olejowanie.
Olejowanie na maskę do włosów
W tym przypadku warto wybierać maski lub odżywki do włosów o dobrym składzie. Odżywkę można nałożyć na włosy przed olejowaniem lub też połączyć ją z wybranym olejem. W obu przypadkach warto delikatnie zwilżyć włosy wodą.
Olejowanie włosów – jak zmyć olej?
Zmywanie oleju szamponem nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ pozbywamy się wówczas wszystkich korzyści olejowania. Dodatkowo takie rozwiązanie może też być nieskuteczne. Z tego powodu, warto do zmywania oleju wybrać maskę lub odżywkę bez silikonów. Najpierw należy przez kilka minut spłukiwać włosy ciepłą, ale nie gorącą wodą, a następnie delikatnie rozprowadzić odżywkę na skórę głowy i pasma. Po kilku minutach należy ponownie, dokładnie spłukać włosy nieco chłodniejszą już wodą.