Skip to content Skip to footer

Drogocenne właściwości masła shea

Drogocenne właściwości masła shea

Prawdopodobnie każda z nas chociaż raz zetknęła się z masłem shea wyróżnionym w składzie naszych ulubionych kosmetyków. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jakie właściwości ma owe masło shea? Czytając dalej dowiesz się jak bogate zastosowanie może mieć ten na pozór zwykły, naturalny olej. 

Czym właściwie jest masło shea?

Jest to olej pochodzący z Afryki, z nasion drzewa Vitellara paradoxa, czyli po polsku Masłosz Parka. Przybiera formę białego masełka, które po rozgrzaniu (nawet w dłoniach) staje się płynnym olejem. Inną nazwą tej subtancji jest masło karite. 

Jak szerokie zastosowanie ma masło shea w kosmetyce? 

Najczęściej ten produkt znamy z naszych kosmetków i słusznie, ponieważ jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji włosów, twarzy i ciała. Mimo, że najlepiej sprawdza się do określonych typów skóry, to masło shea zaczęło pojawiać się niemal w każdym z produktów kosmetycznych. Wszystko dzięki wysokiej zawartości witamin A i E, które odpowiadają za spowolnienie procesów starzeniowych, ale także jego właściwościom regeneracyjnych i odżywiających. Cenne są tu także witamina F, która pomaga odbudować naturalną barierę hydrolipidową skóry, fitosterole, które wpływają na jędrność naszej skóry czy pochodne kwasu cynamonowego, które pomagają chronić naszą skórę przed promieniowaniem UV. 

Masło shea a nasze włosy

Jako olej masło shea stanowi emolient (przy okazji wykazujący działanie nawilżające), który idealnie nada się do zamknięcia naszej pielęgnacji, np. pod postacią lekkiego serum nakładanego na końcówki po myciu, dodatkowo masło shea wykazuje działanie przeciwsłoneczne (spf ok 5), co dodatkowo ochroni nasze włosy przed niszczącym działaniem promieni słonecznych, jednak należy pamiętać, że jest to niska ochronka, więc zamiast nakładać czyste masło shea na włosy, lepiej poszukać produktów, które zapewniają wyższa ochronę przeciwsłoneczną i zawierają w sobie masło shea. Zalecane jest także, gdy borykamy się z suchą skórą głowy, nakładanie na skalp masła shea, które delikatnie ukoi i nawilży naszą skórę głowy, stąd zawrotna ilość wcierek do przesuszonej skóry głowy, która zawiera w swoim składzie masło shea. Masło shea sprawdzi się także świetnie jako półprodukt dodawany do masek czy odżywek nakładanych na nasze włosy, dzięki czemu będą miękkie, błyszczące i sypkie.

Masło shea a nasza twarz

Najczęściej masło shea będzie towarzyszyć nam przy okazji stosowania kremów (szczególnie tych tresciwszych, na noc), gdy posiadamy cerę suchą i/lub dojrzałą, dzięki właściwościom przeciwstarzeniowych i nawilżających. Ciekawostką jest, że można je zastosować jako samodzielny krem pod oczy, ponieważ jako osobny produkt potrafi ukoić z natury suchą i wrażliwa skórę wkoło oczu. Z tego samego powodu masło shea można dodać do naszego kremu, by był bogatszy w składniki odżywcze. Masło shea często obecne jest również w płynach do mycia wrażliwej cery ze względu na swoje niezwykle delikatne działanie pielęgnacyjne. Mówiąc o twarzy nie powinnyśmy pomijać także naszych ust, które większość z nas pielęgnuje za pomocą pomadek. Warto poszukać takich, które mają w składzie masło shea, które nawilży i ochroni przed temperaturą powietrza nasze usta. Można nawet stosować czyste masło shea bezpośrednio na usta. Jeżeli mamy problem z suchymi ustami możemy zrobić peeling do ust właśnie na bazie masła shea.

Nasze ciało a masło shea

Dzięki nieocenionej łagodności masła shea, łatwo go odnaleźć na półkach sklepowych z kosmetykami do mycia dzieci oraz większości produktów skierowanych właśnie do tej grupy konsumenckiej, oczywiście często znajdziemy ten półprodukt również w kosmetykach myjących dla starszych. Często jest to składnik balsamów do pielęgnacji ciała, szczególnie polecany dla skóry wysuszonej. Ciekawostką jest, że masłem shea można posmarować ręce, by ochronić je przed chłodem towarzyszącym nam podczas sezonu zimowego.

W takim razie jakie masło wybrać?

Na rynku mamy dostępne masło shea rafinowane i nierafinowane. Czy jest między nimi jakaś szczególną różnica w kontekście pielęgnacji poszczególnych partii naszego ciała? Oczywiście, że tak. W procesie rafinacji olej traci większość swoich właściwości, więc szczególnie jeżeli zależy nam właśnie na bogactwie masła shea i/lub chcemy stosować ten produkt samodzielnie – sięgnijmy po masło shea nierafinowane.

Nierafinowane masło shea

Masło shea – gastronomia

Czy masło shea znalazło zastosowanie jedynie w przemyśle kosmetycznym? Okazuje się, że nie, ponieważ masło shea stało się dużo zdrowszą alternatywą do smażenia potraw. Innym zastosowaniem jest dodawanie masła shea jako dodatek, który wzmacnia zapach i smak przygotowanej potrawy, mimo że sam w sobie nie posiada intensywnego zapachu.