Szukając odpowiedniego produktu do mycia włosów, można znaleźć mnóstwo preparatów, które występują w rozmaitych postaciach. Jedną z nich jest mydło do włosów. Zwykle kojarzy się ono tylko z myciem rąk w celu zapewnienia podstawowej higieny, jednak niesłusznie. Może ono być z powodzeniem stosowane w codziennej pielęgnacji włosów, zwłaszcza gdy zawiera w sobie dodatkowe ekstrakty czy olejki. Rynek kosmetyczny, z reguły prezentujący ofertę środków naturalnych, ma do zaoferowania szeroką gamę mydeł, które pomogą zadbać o to, by włosy wyglądały dobrze i zdrowo.
Czym jest mydło w kostce do włosów?
Warto na początku zdefiniować pojęcie mydła, które używane jest do mycia włosów. Jest to produkt składający się z kompozycji zmydlonych kwasów tłuszczowych, do których dodaje się na przykład olejki lub glinki, zależnie od efektu, który ma zapewniać. Atutem takiego rozwiązania jest wytwarzana gęsta i obfita piana, która będzie w stanie dokładnie oczyścić skórę głowy. Dzięki temu nie trzeba myć włosów codziennie, bo stopień wydzielania sebum nie zostanie dodatkowo zaburzony. Choć działanie kosmetyku jest podobne do tradycyjnego szamponu, różni się on przede wszystkim stanem, w jakim występuje. Mydło w postaci kostki już na pierwszy rzut oka zajmuje mniej miejsca niż płynna konsystencja standardowej formy w butelce. Często ma dołączony sznureczek ułatwiający jego uchwycenie. Można go również włożyć do materiałowego woreczka, który zapobiegnie wyślizgnięciu się z dłoni. Inną opcją jest pokrojenie go na małe kostki, w celu jeszcze wygodniejszego użytkowania.
Mydło do włosów a szampon w kostce
Obok mydeł w kostce można także znaleźć szampony w takiej samej postaci. Posiadają one wiele cech wspólnych, takich jak swoja kompaktowa forma, spora wydajność i naturalny skład. Jednak podstawowym elementem różniącym je od siebie jest ich odczyn. Po umyciu skóry głowy mydłem należy zastosować płukankę o niskim pH, ze względu na powstały charakter zasadowy. Można ją wykonać z mieszanki wody z octem lub soku z cytryny. Szampon w kostce nie wymaga tego zabiegu, ale trzeba zauważyć fakt, że mydło jest w stosunku do niego tańsze. Poza tym sama technika mycia za pomocą obu produktów jest bardzo podobna. Najważniejszą zasadą jest spienianie ich w dłoniach, a nie na włosach, aby nie uszkodzić ich struktury. Chcąc uzyskać lepszy efekt i jeszcze więcej piany, można włożyć kostkę do ażurowego woreczka wykonanego na przykład z lnu. Świetną cechą mydła i szamponu w kostce jest fakt, że jeśli nie polubią się one z włosami, nie trzeba ich wyrzucać, ponieważ można umyć nimi całe ciało.
Dla kogo to alternatywne rozwiązanie będzie odpowiednie?
Pojawia się więc pytanie, komu sprawdzi się alternatywna metoda mycia włosów. Z pewnością po ten produkt mogą sięgnąć osoby, które stawiają na naturalne składy kosmetyków. Nie zawierają one detergentów, parabenów i silikonów. Ponadto w trosce o tę samą naturę, od której pochodzą elementy, dzięki którym można z nich korzystać, doskonale wpisują się w filozofię less waste. Świadomy wybór produktu, który nie został zapakowany w kolejne plastikowe opakowanie, sprawia, że jest to mały krok na drodze dbania o środowisko. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i wszechstronne zastosowanie sprawdzi się także w przypadku osób, które sporo podróżują, ponieważ nie zajmują dużo miejsca, a ich transport nie wiąże się z ryzykiem rozlania się. Stała forma wiąże się również z oszczędnością, ze względu na całkowite zużycie produktu.
Naturalne kosmetyki zyskały już popularność, stąd szeroki wachlarz wyboru odpowiednich produktów. Mydła w kostce są jednymi z przedstawicieli świadomej pielęgnacji i dbania o planetę. Posiadają wiele zalet, dzięki którym rutyna dbania o włosy może stać się tania, przyjemna i ekologiczna. Takie mydło będzie świetnie prezentować się na przykład w drewnianej mydelniczce lub lnianym woreczku, przez co stanie się dodatkowo łazienkową ozdobą, nadając łazience naturalnego charakteru. Dlatego też warto się z nimi zapoznać, by sprawdzić, czy przypadkiem na stałe nie zagoszczą w pielęgnacyjnym rytuale włosów.