Ostatnio bardzo popularna jest wieloetapowa pielęgnacja twarzy, zapoczątkowana przez koreanki. Nie ogranicza się ona już tylko do zmycia makijażu i nawilżenia kremem. Dodatkowo stosuje się oczyszczanie olejami, różnego rodzaju żele, pianki do mycia twarzy, toniki, emulsje, sera, kremy, maseczki i inne. Osobie początkującej łatwo się w tym wszystkim pogubić, dlatego warto wprowadzać różne kosmetyki stopniowo i obserwować co na nas działa. Serum jest to produkt, który powinien być jak najlepiej dostosowany do potrzeb skóry, ponieważ to ono ma największe szanse przynieść widoczne zmiany.
Co to jest serum do twarzy? Kto powinien je stosować?
Serum to kosmetyk o dużej zawartości substancji aktywnych. Ilość tych substancji jest tak wyważona, aby produkt był bezpieczny do użytku domowego, a jednocześnie przynosił widoczne efekty. Ma on za zadanie zmniejszyć lub wyeliminować specyficzne problemy naszej cery takie jak przesuszenie, zmarszczki, przebarwienia, trądzik itp. Substancja aktywna zazwyczaj podana jest już w nazwie produktu (np. serum z witaminą C, serum z kwasem hialuronowym itp.). Czasami nazwa mówi nam tylko o głównym działaniu (np. serum przeciwzmarszczkowe czy rozjaśniające) – wtedy substancji aktywnych musimy szukać w składzie. Najbardziej uniwersalnym, a zarazem skutecznym kosmetykiem jest serum z witaminą C, która w INCI widnieje jako Ascorbic Acid.
Dla kogo serum z witaminą C będzie odpowiednie? Jakie ma zalety?
Witamina C jest jednym z najbardziej uniwersalnych składników w kosmetologii. Jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu opóźnia proces powstawania zmarszczek i zapobiega utracie jędrności skóry. Z tego powodu będzie idealna dla osób już po 25 roku życia, które powinny rozpocząć pielęgnację zapobiegającą starzeniu się skóry. Serum z tym składnikiem wykazuje działanie rozjaśniające, poprawia koloryt skóry pozbawionej blasku, a także redukuje przebarwienia. To czyni je odpowiednim produktem dla osób, które mają na skórze różnego rodzaju przebarwienia np. potrądzikowe lub słoneczne. Sprawdzi się także u osób, które na co dzień mają poszarzałą i zmęczoną cerę. Kwas L-askorbinowy wspomaga też ochronę przeciwsłoneczną, co także przyczynia się do opóźniania procesów starzeniowych.
Jak stosować serum z witaminą C?
Przede wszystkim należy pamiętać, że serum nie zastępuje kremu, a jest to dodatek do standardowej pielęgnacji. Kosmetyk ten stosujemy po umyciu twarzy i zastosowaniu toniku. Zazwyczaj mieści się on w szklanej buteleczce z pipetką, więc za jej pomocą nakładamy odrobinę na palce lub bezpośrednio na twarz i wklepujemy. Następnie kiedy już płyn się wchłonie, nakładamy ulubiony krem, aby domknąć składniki aktywne. Taki zabieg należy wykonywać codziennie (a nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem), ponieważ tylko regularnie stosowany przyniesie efekty. Jeśli w naszym serum witamina C występuje w formie niestabilnej, to musimy pamiętać aby zużyć je w ciągu 3 miesięcy od otwarcia. Taki kosmetyk należy przechowywać w miejscu zacienionym, bez dostępu wilgoci.
Jakie serum z witaminą C wybrać?
Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo tego rodzaju kosmetyków, stąd może pojawić się problem z wyborem. Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, to jak dużym budżetem dysponujemy. Wiele firm, zarówno tych tańszych, jak i droższych, posiada w swojej ofercie serum z witaminą C. Dzięki temu każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych i sięgają nawet kilkuset. Istotną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest stężenie substancji aktywnej – w tym przypadku witaminy C. Według ekspertów najniższe stężenie, jakiego powinniśmy szukać wynosi 5%. Tylko powyżej takiej zawartości będziemy mogli zauważyć efekty. Dla osób, które pierwszy raz stosują tę substancję, zaleca się rozpoczęcie kuracji od niskiego stężenia, a następnie stopniowe przechodzenie do wyższych parametrów. Musimy też zwrócić uwagę na to, aby serum było w ciemnej buteleczce, która jest bezpieczna dla kosmetyku. Zazwyczaj można je zakupić w wielkości 30 ml, ale są także dostępne pojemności od 10 do 50 ml. Dobieramy to pod własne potrzeby zwracając uwagę na to, jak szybko jesteśmy w stanie taką ilość zużyć.